Centrum pro rodinný život, z.s. Olomouc
Etické otázky každého dne

720 110 750
rodina@arcibol.cz

Žijme lagom - kniha

Anna Bronesová - Žijme lagom - nakl. Mladá fronta - inspirujte se švédským životním stylem.

 Mám kamarádku a ta umí vychytávat zajímavé knihy či novinky. Tato má kamarádka jednou přinesla do klubu tuto knihu. Žijme lagom je velmi čtivá, jsou v ní i zajímavé recepty a navíc i praktické rady a móóóc krásné fotografie. O čem to vlastně je?

Ani moc ani málo

Jak jednoduché a přitom tak těžké. V dnešní době nadbytku je pro někoho těžké si ledasco nedopřát. Na druhou stranu je stál ehodně těch, kteří nemajín ani co jíst...

Mě osobně na knize mile překvapilo, jak ladila s mým naladěním. Autorka sama pohlíží na tento způsob života i poněkud kriticky. A také se nesnaží nikoho předělávat. Jen velmi šikovně inspiruje. Lagom doma, lagom v práci, lagom v jídle, v oblékaní, v péči o sebe, o vztahy... zkrázka všude. Nejvíce se mi asi líbí celkové proppojení všech oblastí. Vyzkoušela jsem i recepty - konkrétně knökebroaty a palačinky.

Část knihy je věnována také vztahu k přírodě a to mě vlastně vedlo k tomu, abych o této knize napsala. Všichni víme, že "všeho moc škodí", známe rčení "všeho s mírou" nebo "méně je někdy více...", přesto se zdá, že na to zkrátka zapomínáme. Necháváme se zahltit informacemi, úkoly, předměty, zážitky. Nebo ze sebe vydáváme více, než pak dokážeme načerpat. A nejen to - autorka v závěrečné kapitole s názvem "Lekce lagom" shrnuje to nejdůležitější (ovšem myslím si, že by byla škoda vynechat ty kapitoly předchozí), kde mimo jiné píše 

JSME SPOKOJENI S TÍM, CO PROBÍHÁ PRÁVĚ TEĎ.

To je přeci také o vděčnosti. Slovo, které se zrovna "nenosí", asi ani nikdy moc nenosilo, ale je tak důležité!!! Nebo

  • OMEZENÍ SPOTŘEBY

  • LEPŠÍ CHOVÁNÍ K SOBĚ, SPOLEČNOSTI, OKOLÍ

  • ZVOLNIT - ZAMYSLET SE 

  • KRÁSA V JEDNODUCHOSTI

  • ŠTĚSTÍ A SPOKOJENOST NEPRAMENÍ POUZE Z PENĚZ A MAJETKU

  • ROVNOVÁHA MEZI VŠEMI ASPEKTY ŽIVOTA - dlouhodobá udržitelnost

Nejsou to věci, které by nám nikdy nikdo neřekl. Ale jsou to právě ty skutečnosti, na které zapomínáme, které zkrátka ze života časem vypadnou - když si nedáme pozor. Proto také oceňuji způsob, jak je kniha napsaná, jak mě coby čtenáře láká převést informace v činy :-). Velmi smypatické je to, že kniha celkově vyznívá velmi proekologicky. Šetrné zacházení s přírodou, zdroji, předměty, naším časem - to není nic jiného než to, co dělali naši předkové, než do života lidí vstoupili technologie, peníze a tah na výkon. V poslední č Naásti knihy naleznete také zajímavé tipy, jak konkrétně můžete přírodu chránit i vy. Pro mě osobně tam nebylo příliš mnoho nových myšlenek, ale ta podpora - povzbuzení - ano, má to smysl!!! Navíc jsem si uvědomila, že autorka to umí velmi dobře podat právě i těm lidem, kteří se třeba ještěv nesetkali s názorem, že se dá předmět opakovaně použít, nebo koupit i věc, které není nová...

Tuto knihu doporučuji přečíst nejen maminkám, ale také učitelkám či vychovatelkám, vedoucím kroužků atd. - naleznete inspiraci nejen pro svůj život, ale také pro ty, kterým jste vzorem :-)

Knihu si nemusíte hned kupovat, já jsme si jin půjčila v knihovně. Ale k jejím myšlenkám se budu určitě vracet. Lenka

lagom

2024 © Copyright | Všechna práva vyhrazena | Tvorba: GLIPS | Login | Administrace | rodina@arcibol.cz